Need ”mõnusad” miksid :)

Kui ma koolilaps olin, siis ma olin täiesti veendunud, et ma ei pea kunagi kahetsema, kuidas ma klassiõdedega algklassides pidevalt poppi tegin ning mitte huvipakkuvate tundide ajal kusagil kummikeksu mängisin. No mul ei ole ju ometi vaja teada, millised linnud kuuluvad värvuliste sugukonda, mis on klorofüll, mis on risoom ning kui kaua elevant tiine on 🙂

Njaaa… nüüd Väikese Mehe ja Väikese Naise ajastul maksan ma seda karmavõlga päris korralike intressidega 🙂

Miks? Sest ma olen pidanud kahe lapse triljonitele miksidele vastama juba peaaegu 4 aastat järjest. Iga päev, kuni uinumiseni. Respect emade ees, kelle peres kasvab rohkem lapsi, kui minul, ning kes samamoodi ühtegi põnevat miksi ilma pädeva vastuseta ei tihka jätta 🙂

Kuid hoolimata sellest, et see on mu aju- ja närvirakke korralikult kurnanud, on see ometi heas mõttes proovile pannud minu teadmistejanu ning muutnud mind palju uudishimulikumaks, kui ma varem olin 🙂 Nüüd ma saan aru, mida tähendab, et laps kasvatab oma vanemaid. Nii ongi.

Päriselt. Mõelge nüüd, kuidas te vastaksite järgnevatele küsimustele nii, et see vastus teid ennast hiljem pead kratsima ei paneks ning googeldama ei sunniks (“ma ei tea” ning “küsi issi käest” ei lähe arvesse 🙂 ). Ja seda kõike sihtgrupile 4+ arusaadavat sõnavara kasutades. Vahel ei jää muud üle, kui tuua sekka uut, keerulist sõnavara otse vikipeediat tsiteerides ning seejärel see kohe selguse huvides sihtgrupi jaoks nö. sünkroonmõtestada.

Miks stepsel seina peal peab olema? Miks lambipirn on pirn, miks ta ei ole õun? Miks hundiratas on hundiratas? Kas seda teevad tavaliselt hundid? (selle hundiratta definitsiooni pärast jäin ma hiljuti tööle peaaegu tund aega hiljaks, sest Väike Naine ei olnud enne nõus lasteaeda minema kui ta KOHE tema jaoks loogilist vastust ei saa).

Miks vetikad haisevad? Miks spagetid pikad on? Miks vikerkaar olemas on? Miks kliima olemas on? Miks numbrid olemas on? Miks Aafrikas mürgiämblikud elavad aga Eestis ei ela? Miks põõsad rohelised on? Miks Maa on planeet? Aga kui ühtegi planeeti ei oleks olemas, kas siis oleksid inimesed kõik surnud? Kuidas värvilisi pliiatseid tehakse?

Miks naistel peab olema alati eesõigus? Miks aknad on klaasist? Miks varblane on varblane? Miks üldse lindudel need nimed on? Miks traktori ees saab olla ainult 1 kopp korraga, mitte 10 või 100? Miks rannad olemas on? Miks erinevad keeled olemas on? Miks säilitusained kahjulikud on? Mida need minuga teevad siis? Siinkohal ei tohi ilmselgelt 4 aastasele vastata, et pikemas perspektiivis need teevad sind haigeks vaid sa pead leidma reaalse tüsistuse, mis kohe avaldub- vastasel juhul sinu argument/vastus talle motiveeriv ei tundu 🙂

Kui nüüd kõikidesse vastustesse korralikult süveneda, siis tavaliselt mõtlen ma selle peale, miks ma just nii vastasin, nagu ma vastasin, veel tükk aega. Mõnikord tulevad kõige ägedamad vastused/avastused  õhtuti enne uinumist.

Neil hetkedel olen ma lisaks oma erialasele kõrgharidusele reaalselt huvi tundnud mitmete kutsehariduste omandamise vastu, mis soovitavalt võiks toimuda kõik samaaegselt ja kiirõppe korras: zooloog, torulukksepp, astroloog, elektrimontaazi insener, bioloog, keemiaprofessor, andunud geograaf jne.

Ja muide, mul on tekkinud kergemat laadi küsimuste-allergia täiskasvanute sihtgrupis.

Enne lapsi oli mul suhtkoht ükskõik, kes mu käest mida küsib – ikka oli tore vastata, kui oskasin vastata. Eriti oma kallile mehele, kes ka varem pidevalt mu abi oma kadunud pluuside ja sokkide osas soovis 🙂

Täna ma aga esmalt soovitan tal 100% veenduda, et ta päriselt midagi ei  tea või ei leia, enne kui ta vanast harjumusest küsib, et kas ma tean, kus ta a la helesinine kampsun on, mis tal üle-eile vist seljas oli? 🙂

Ja ma mõtlen veel, et huvitav, kas minu jaoks on praegu mõnes mõttes käimas nagu eelkool- et kui ma selle etapi edukalt läbin, siis on mul 2 aasta pärast kergem, kui kaksikud kooli lähevad? 🙂

 

Jäta kommentaar

Lisa kommentaar

Karin22. juuli 13:37
Ilmselt olen mina ka süüdi selles, et me tundigi jõudnud ja kummikeksu mängisime. Ja mul see periood alles tuleb. Ja miks siis on lambipirn, mitte lambiõun?
üllemarie21. juuli 14:20
Naabrinaise tervav silm märkas esimese asjana sama. Tahad, aitan pärastpoole õigeks sättida? :)
Liina21. juuli 16:14
Samas seda, kuidas nad pikemal sõidul omavahel mängides end rihmadest koguaeg lahti sebivad, ei saa ma mõnikord kohe kontrollida... See on see, et a la Pärnusse sõidame ka 4 h, sest koguaeg on vaja peatuda, et rihmasid sättida :) See pilt oli tehtud peatumise hetkel, kui sööma läksime.
Tiiu21. juuli 18:50
Kui turvavöö jookseb ilusti suunajast läbi, siis ei lähe ta ka nii kergesti lõdvaks ega vale koha peale. Samas peab lastele selgeks tegema, et nad ei tohi toolis ettepoole kummardada, sest kui rihm on lõdvalt või laps parasjagu kummardab ettepoole ja satud avariisse, siis on tagajärjed koledad. Üldiselt soovitatakse selline tool kasutusse võtta alles siis, kui laps on piisavalt vana ja saab aru, et peab paigal istuma, aga ma saan aru, et nad on sul 4+ ja kaal ka ilmselt sealmaal, et 5-punktirihmade kaalupiirist üle. Juhiks veel tähelepanu sellele, et kui sul on tegemist Pallastega, et siis kindlasti oleks ka alused eemaldatud, paljud seda ei tea. Aga turvalisi sõite!
Liina22. juuli 07:56
Suured tänud, Tiiu! Nad jah kasvult suured aga vanus veel 4. Võtame selle teema tõsiselt ette, pikad sõidud kohe ees. Päikest Sulle ;)
Tiiu21. juuli 13:32
Tore ja tuttav lugu. Kahjuks ainus asi, mis silma hakkab, on see, et laste turvatoolidel on peatoed liiga madalal ja turvavööd jooksevad valesti. Peatoed kõrgemale, vööd suunajatest läbi ja korralikult õlgadele palun :)
Liina21. juuli 16:07
Need olid meil jah paigast ära seoses autovahetusega aga garanteerin, et praegu on kõik korras :) Aga mul on ikkagi hea meel, et märkasite - suur aitäh. Eks vahel jah kiire tempoga ununeb sättida...yhest autost teise jne ning see ei ole hea. Edaspidi oleme kindlasti tähelepanelikumad :)